Zajęcia ruchowo-taneczne

Opublikowano: poniedziałek, 17.03.2014
Autor: p. R. Modzelewaka
Tanecznym krokiem
W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia muzyczno-ruchowe, które mają na celu zaspokojenie potrzeby ruchu, odprężenia, ekspresji i potrzeby tworzenia. Koło muzyczno-ruchowe realizowane jest cyklicznie raz w tygodniu w ramach zajęć przedszkolnych. Zajęcia te stanowią istotną cześć kształcenia, wychowania ogólnego i mają wpływ na realizację zasadniczego zadania przedszkola w zakresie edukacji ruchowej, czyli dążenie do pełnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Na zajęciach prowadzone są tańce integracyjne, zabawy przy muzyce, zabawy ze śpiewem. W skład opracowywanych tańców wchodzą takie elementy ruchowe jak: bieg, cwał boczny, podskok, rytmiczne przytupnięcia, krok polki, a wykonanie tych tańców ma charakter swobodnej zabawy. Zajęcia te są doskonałym sposobem na aktywną formę spędzenia czasu w przedszkolu i polegają na obcowaniu dzieci z muzyką, ruchem, i tańcem. Poprzez taniec w przedszkolakach rozwija się poczucie rytmu, słuchu, swobodę, płynność ruchów, a w konsekwencji elastyczność i harmonijność ruchową. Przy okazji doskonałej zabawy następuje wzmocnienie mięśni, rozwija się koordynacja ruchowa i równowag. Jednym słowem taniec sprzyja eliminowaniu wad postawy i podnoszeniu sprawności fizycznej. Ponadto dzieci, żywo reagując na muzykę, chętnie biorą udział w zajęciach muzyczno-ruchowych. Rytm muzyki skłania je do działania. Łącząc taniec z muzyką, czerpią wiele przyjemności i radości z ruchu w takt muzyki.

Tanecznym krokiem