Biuletyn Informacji PublicznychKlauzule informacyjne

Piknik naukowy

Opublikowano: piątek, 23.05.2014
Autor: p. J. Jajuga
Odsłon: 3236
Pinkin naukowy
     Na jeden dzień, 7 maja 2014 r., Szkoła Podstawowa nr 8 w Krośnie zamieniła się w najweselsze wKrośnie centrum nauki. Stało się to za sprawą Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, który jest współtwórcą projektu EDUSCIENCE. 
Od roku klasa II b wraz ze swoją wychowawczynią - panią Martą Frączek bierze udział w projekcie dofinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem jest podniesienie kompetencji uczniowskich w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych, wykorzystując innowacyjne metody przekazywania wiedzy. Uczniowie korzystają ze specjalnej platformy e-learningowej, tablicy multimedialnej oraz z urządzeń do monitoringu przyrodniczego. Krośnieńska "Ósemka" jest jedną z 10. szkół podstawowych na Podkarpaciu, które biorą udział w tym ciekawym projekcie. W pikniku, prócz naszych uczniów, brali udział zaproszeni goście - uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum w Żdżarach, którzy także uczestniczą w projekcie. Tego dnia odwiedzili nas również Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny w Radzie Miasta Krosna – Anna Bazan, Zastępca Prezydenta Miasta – Bronisław Baran oraz koordynator projektu na Podkarpaciu - Bronisława Kunas.

 
Wielkie święto wesołej nauki rozpoczęło się hucznie (i to dosłownie!). Podczas ogólnego spotkania organizatorzy, z dużym poczuciem humoru, pokazali dzieciom, czym jest ciekły azot i jakie są jego właściwości. Obserwatorzy pokazu dowiedzieli się, skąd biorą się kolory w fajerwerkach, jak „powstaje grom z jasnego nieba" i czy można "stworzyć" deszcz.
Następnie uczniowie mieli możliwość bezpośredniego zetknięcia się z nauką i zostania „małym naukowcem". Wszystkich podzielono na mniejsze grupy, które brały czynny udział w piętnastominutowych warsztatach.
"Warsztaty wody" odpowiedziały na pytanie, dlaczego jedne przedmioty toną, a inne unoszą się na wodzie? Pomogło w tym samodzielne budowanie Nurka Kartezjusza.
Podczas "Warsztatów śmieciowych"uczniowie poznali znaczenie słowa recykling. Robili słomkowe wiatraczki, ucząc się, jak twórczo można wykorzystać śmieci.
Z kolei uczestnicy warsztatów "Telefon a dźwięk"dowiedzieli się, jak zrobić telefon z dwóch kubków i sznurka, czyli, w jaki sposób i gdzie przenoszą się dźwięki. Z ogromnym uśmiechem na ustach animator Bartek uczył konstruowania gwiazdy elektrostatycznej i wyjaśnił, co to są ładunki dodatnie i ujemne. Uczniowie mieli możliwość wyprodukowania dwutlenku węgla z proszku do pieczenia i octu. Na koniec dzieci poznały właściwości brył i figur płaskich. Ukoronowaniem dnia była wizyta w nadmuchiwanym planetarium. Wszyscy byli zaskoczeni, że na ścianach niewielkiego namiotu zmieściło się niebo z tysiącem gwiazd i planetami. Wizytę zakończyła przestroga, żebyśmy chronili nasz piękny świat i dbali o środowisko. W przerwach dzieci mogły skorzystać ze stanowisk samoobsługowych z prostymi doświadczeniami do samodzielnego wykonania. Uczniowie próbowali stworzyć kwadratowe bańki mydlane, obserwowali efekt odbicia lustrzanego, wznosili wieżę z małej ilości klocków, starali się (najczęściej bezskutecznie) rozplątać z węzłów splatających dwóch uczniów. Uczniowie klas projektowych mieli niezwykłą możliwość uczestniczenia w dwóch lekcjach - laboratoriach. Tematem pierwszej lekcji były "Tajemnice alchemii". Młodzi „naukowcy" mieli możliwość mieszania różnych chemicznych substancji, w celu stworzenia własnej zabawki. Podczas drugiego spotkania uczniowie poznali "Magię elektryczności". Na koniec nastąpił najprzyjemniejszy dla wielu uczestników moment losowania nagród.
Piknik okazał się ogromnym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Poprzez zabawę przybliżył fascynujący świat nauk matematyczno-przyrodniczych. Mamy nadzieję, że taki sposób dzielenia się wiedzą na stałe zagości w progach naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy!

Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Piknik naukowy
Przewiń w górę