Górnicy w przedszkolu

Opublikowano: sobota, 13.12.2014
Autor: p. B. Częczek-Serwińska

Zdjęcie      W dniu 8 grudnia 2014 r. odwiedzili nasze przedszkole górnicy. Zaprezentowali się w pięknych, galowych mundurach. Omówili wygląd galowego stroju górnika. Na czapce, która poprawnie nazywa się czako, znajduje się godło górnicze, a z lewej strony pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się, co oznaczają poszczególne 4 kolory pióropusza. Liczyły guziki na mundurze górniczym. Dużo radości przyniosło dzieciom ubieranie czapki zpióropuszem i oglądanie różnych minerałów, m.in.: węgla, ropy naftowej, czy soli. Przedszkolaki poznały pochodzenie nazwy Święta Górniczego - Barbórki oraz historię patronki górników Św. Barbary. Spotkanie to przybliżyło dzieciom postać górnika i trud jego ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikom za przybycie i zrobiły sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

Górnicy w przedszkolu.