„W Krośnie czytamy donośnie!”

Opublikowano: poniedziałek, 06.06.2016
Autor: p. R. Modzelewska

Podczas spotkania      3 czerwca klasa II b i IIc wybrały się do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z okazji jubileuszowego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom - „W Krośnie czytamy donośnie!” Gościem specjalnym była poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, pani Eliza Piotrowska. Z wykształcenia historyk sztuki, członkini ogólnopolskiego zrzeszenia młodych utalentowanych poetów KLAN.
Zebranych powitała Teresa Leśniak - Dyrektor KBP, a następnie ważne osobistości, a wśród nich: Bronisław Baran - Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Joanna Sowa - rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Krystyna Janusz i Krzysztof Józefek - przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Marek Śliwiński - komisarz Komendy Miejskiej Policji w Krośnie oraz Eliza Piotrowska przeczytali zgromadzonym w bibliotece dzieciom humorystyczne wiersze z książki „Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca”.

Czytający stanęli przed niełatwym wyzwaniem, bowiem niektóre teksty były nasycone pułapkami językowymi. Ku uciesze zebranych wszystkim gościom poszło rewelacyjnie i doskonale zinterpretowali teksty. Po donośnym czytaniu wierszy pani Elizy Piotrowskiej publiczność obejrzała film animowany autorstwa uczniów SP nr 3 w Krośnie pt „Fantastyczni bohaterowie zwiedzają Krosno”. Następnie na scenę wkroczyły dwa krasnale (w tę rolę wcieliły się bibliotekarki z grupy teatralnej „Na Dobry Początek”), które zadawały drugoklasistom zagadki o Krośnie. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali także dorośli goście. Po zabawnym konkursie z krasnalami przyszedł czas na spotkanie autorskie pani Elizy Piotrowskiej. Autorka opowiedziała dzieciom o swoich podróżach i twórczości, wprowadzając ich w magiczny świat poezji. Dzieci miały szansę zadać pani Elizie twórcze pytania, na które odpowiadała z wielkim entuzjazmem. Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Krasnoludki w Krośnie”, do udziału w którym KBP zaprosiła uczniów klas drugich krośnieńskich szkół podstawowych. Jury przyznało sześć równorzędnych nagród. Zdobyły je: klasa II b SP nr 3, kl. II a SP nr 4, kl. II b SP nr 6, kl. II b i II c SP nr 8 oraz kl. II c SP nr 14. Nagrody w postaci książek i dyplomów wręczyły przedstawicielom nagrodzonych klas panie: Eliza Piotrowska i Teresa Leśniak. Dodatkowym upominkiem były pluszowe maskotki podarowane od Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Nagrodzone prace można podziwiać w Oddziale dla dzieci KBP. Miłym akcentem wieńczącym spotkanie było wspólne pozowanie do zdjęć oraz indywidualne rozmowy z autorką podczas rozdawania autografów z dedykacjami. Cała impreza przebiegła w radosnej atmosferze przepełnionej dobra zabawa i humorem.

"Podczas spotkania"