Spotkanie z pszczelarzem

Opublikowano: poniedziałek, 09.11.2020
Autor: p. W. Gałuszka
Odsłon: 121
Spotkanie z pszczelarzem      29 października 2020r., w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie edukacyjne z pszczelarzem p. Robertem Leśniakiem. Na początku prowadzący przedstawił się dzieciom i opowiedział o pracy pszczelarza, którą wykonuje. Mówił, że pszczelarz buduje ule, aby pszczoły mogły w nich mieszkać i wykonywać swoje zadania: jest królowa matka, truteń, robotnice. Wśród robotnic są opiekunki, zbieraczki i strażniczki. Pszczelarz ustawia więcej uli i wtedy powstaje pasieka. Ważne jest, aby w jej okolicy znajdowało się dużo roślin miododajnych. W zależności od pożytku powstają różne miody: akacjowy, gryczany, lipowy,… . Aby zabrać miód z ula pszczelarze używają podkurzaczy, które produkują gęsty, zimny dym. Powoduje on uspokojenie pszczół, dzięki czemu nie atakują, gdy pszczelarz zabiera od nich miód. Ule atakowane są przez osy i szerszenie i dlatego muszą być pszczoły strażniczki, których zadaniem jest wykrycie zagrożenia i obrona. W dalszej części zajęć dzieci uczestniczyły w warsztatach, w trakcie których własnoręcznie, zgodnie z instrukcją wykonały świece z plastrów woskowych. Na zakończenie spotkania dzieci czekała "słodka chwila”, czyli degustacja miodu. Wszystkie dzieci, zarówno te młodsze jak i starsze, były bardzo zainteresowane proponowanymi treściami. Chętnie wysłuchały opowiadań gościa, zadawały mu pytania, a także same podzieliły się swoimi wiadomościami z tej dziedziny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pomoce, które pszczelarz przygotował na spotkanie i można je było zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć.
 
 

Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem
Spotkanie z pszczelarzem

Przewiń w górę