Biuletyn Informacji Publicznych Klauzule informacyjne Deklaracja dostępności

Afryka w szkole

Opublikowano: wtorek, 25.05.2021
Autor: p. J. Kilar, p. D. Barabasz
Odsłon: 118
Afryka w szkole       Klasa II a I II b realizują międzynarodowy projekt propagujący czytelnictwo - Czytam z klasą - „Lekturki spod chmurki”. Projekt miał na celu rozwinąć aktywność czytelniczą oraz poruszyć ważne kwestie związane z ochroną środowiska. Trzeci moduł to spotkanie z Afryką i lekturą „ Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. W książce są zawarte opowiadania napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku, rowerem przemierzył Afrykę. Ten niezwykły podróżnik miał wiele różnych przygód. Były takie, które mroziły krew w żyłach, ale również zabawne. Wszystkie zdarzyły się naprawdę. Czytając o nich możemy wiele przeżyć i dużo dowiedzieć się o Afryce. Afryka nieodmiennie fascynuje – swoim klimatem, krajobrazami, fauną i florą. Kontynent niesamowitych kontrastów: oszałamiającego bogactwa i porażającej biedy, wielkich metropolii i zagubionych w buszu wiosek i szkółek pod baobabem. Lektura ta stała się inspiracją do stworzenia w naszej szkolnej bibliotece wystawy. Wystawa powstała dzięki pomocy rodziców. Pokazuje codzienne życie Afrykańczyków i specyfikę tego kontynentu – religię, kulturę, tradycje. Mieliśmy możliwość obejrzeć i dotknąć przedmiotów pochodzących z Afryki. Podobały nam się zabawki, wykonane własnoręcznie przez mieszkańców, biżuteria, ozdoby, instrumenty muzyczne, maski, rzeźby, owoce, owady, skorupiaki i pająki w gablotkach, elementy garderoby itp. Całość podkreślały piękne zdjęcia ukazujące codzienne życie mieszkańców Czarnego Lądu. Poznawanie Afryki uzupełniło spotkanie z podróżnikiem ojcem ucznia – Szczepanem Materniakiem. Opowiedział o swojej wyprawie na Czarny Ląd i przygodach, jakie tam przeżył. Ciekawe opowieści uzupełnione były pokazem multimedialnym. Na koniec zorganizowaliśmy pokaz „ Dzikich Zwierząt” – własnoręcznie wykonane kreacje zwierząt afrykańskich, które dzieci prezentowały wśród zielonej, dzikiej scenerii. Podsumowaniem były lapbooki, czyli tematyczne książki, które uzupełniły naszą wiedzę i dostarczyły jeszcze więcej ciekawostek i informacji. Może dla niektórych nasze spotkanie z Afryką będzie inspiracją do szukania własnych przygód, spełniania marzeń, czy przyczyni się do odkrycia w sobie żyłki podróżnika.

"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"
"Afryka w szkole"

Przewiń w górę