V Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

Opublikowano: sobota, 22.11.2008
Odsłon: 4418

      Dnia 13 listopada 2008 r. Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Dar Górników w Krośnie we współpracy ze społecznością lokalną: Urzędem Miasta Krosna, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, Prywatną Szkołą Muzyczną „Pro Musica”, Krośnieńską Biblioteką Publiczną i Zespołem Szkół Muzycznych zorganizowała V Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej pod Patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Na widowni RCKP licznie zasiadła młodzież krośnieńskich szkół podstawowych: SP 1, SP 4, SP 5, SP 8, SP 14 - około 400-tu uczniów wraz z opiekunami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Zaszczycili nas swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Przewodnicząca Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Anna Dubiel, Przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej - Tadeusz Alibożek, Naczelnik Wydziału Edukacji Grażyna Gregorczyk, Krąg Seniorów ZHP z Komendantem Hufca Krosno Danutą Bok.
Cele i założenia konkursu:
 • Popularyzacja pieśni i poezji patriotycznej wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych.
 • Rozwijanie zamiłowania do śpiewu i poezji.
 • Rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
 • Uświadomienie roli pieśni i poezji historycznej w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej.
 • Kształtowanie osobowości współczesnego Polaka - patrioty poprzez zainteresowanie historią.


Konkurs podobnie jak w poprzednich latach obejmował trzy kategorie: recytacja, soliści i zespoły wokalne. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych (17 recytatorów, 9 solistów, 7 zespołów). Jury konkursu w składzie:

 • Przewodniczący - Adam Münzberger – muzyk, Dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej Pro Musica,
 • Ewa Gorczyca-Kwilosz – nauczyciel polonista Zespołu Szkół Muzycznych,
 • Anna Jakubik-Poręba – polonista, pracownik kulturalno-oświatowy RCKP,
 • Adam Zajdel – muzyk, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych,
 • Wanda Belcik – kierownik oddziału informacyjnego Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Wyłoniono laureatów:

w kategorii recytacja:

 • I miejsce – Gabriela Guzik – SP 10
 • II miejsce – Paulina Wójcik – SP 8
 • III miejsce – Krzysztof Sajdak – SP 12

wyróżnienia:
 • Julia Styrkosz – SP 1,
 • Mateusz Popielarz – SP 7,
 • Jakub Łobaza – SP 14

w kategorii solista:
 • I miejsce – Kamila Wojczekowska – SP 8, Michał Stryczniewicz – SP 14,
 • II miejsce – Mariola Podbilska – SP 12
 • III miejsce – Zuzanna Znój – SP 6

wyróżnienia:
 • Karolina Mrozek – SP 3,
 • Oliwia Czekaj – SP 15

w kategorii zespół
 • I miejsce – zespół „Dysonansik” – SP 4
 • II miejsce – zespół wokalny „Piętnastka” - SP 15
 • III miejsce – zespól wokalny VARIA – SP 8


wyróżnienia:

 • zespół wokalny - SP 6,
 • zespół wokalny - SP 7


Na ocenę miały wpływ następujące kryteria:

 • Dobór repertuaru pieśniowego i literackiego.
 • Prezentacja utworów.
 • Ogólny wyraz artystyczny.
 • Estetyczny i odpowiedni strój (galowy).

Nagrody książkowe o tematyce historycznej ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna wręczył laureatom Zastępca Prezydenta Bronisław Baran. Jury i zaproszeni goście byli pełni uznania dla wysokiego poziomu prezentacji oraz starannego doboru repertuaru. Na zakończenie konkursu wystąpił laureat Michał Stryczniewicz, który zachwycił wszystkich talentem i perfekcyjnością wykonania swojego utworu.

V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP
V KPiPP

Przewiń w górę