Biuletyn Informacji Publicznych Klauzule informacyjne Deklaracja dostępności

X Jasielski Kokurs Matematyczny

Opublikowano: poniedziałek, 20.12.2010
Odsłon: 4178

      2 grudnia 2010 roku w Gimnazjum nr 1 w Jaśle odbyła się X edycja Konkursu Matematycznego im. H. Steinhausa. Konkurs ten adresowany był dla uczniów szkół podstawowych, którzy interesują się matematyką i osiągają bardzo dobre wyniki z tego przedmiotu. W konkursie wzięło udział 76 uczniów klas IV – VI z 22 szkół podstawowych powiatu jasielskiego, gorlickiego i z Krosna. Konkurs był jednoetapowy, uczniowie rozwiązywali 4 zadania punktowane od 0 – 6. Zadania tutaj. Szkoła nasza brała w nim udział po raz drugi i reprezentowana była przez uczniów z klasy VIa Mateusza Turowskiego i klasy VIb Remigiusza Najbara. Remek zdobył trzecie miejsce uzyskując 18 punktów, a Mateusz piąte miejsce uzyskując 16 punktów. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się podczas konferencji matematycznej na początku marca.
 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach matematycznych!

Spróbuj i Ty rozwiązać te zadania. Śmiech

 

Zadanie 1

Suma lat dwóch braci jest równa wiekowi ich starszej siostry, której lata wyrażają się liczbą dwucyfrową zapisaną dwiema jednakowymi cyframi. Młodszy z braci mówi: „Jeżeli miałbym dwa razy więcej lat niż mam, to byłbym od siostry młodszy o 3 lata”. Na to starszy z braci mówi: A ja gdybym miał dwa razy tyle co mam, to byłbym o 3 lata starszy od swojej siostry”. Ile lat ma każde z rodzeństwa, jeżeli suma ich lat jest liczbą mniejszą od 100, a wiek każdego wyraża się liczbą naturalną?

Zadanie 2

Z 230 zapałek ułożono trójkąty i pięciokąty tak, że jedna zapałka tworzy jeden bok. Łącznie liczba figur wyraża się pełnymi dziesiątkami. Ile ułożono trójkątów, a ile pięciokątów?

Zadanie 3

Biuro sprzedaży nieruchomości oferuje atrakcyjną parcelę wieloboczną, której boki mają długości 10 m, 20 m, 30 m, 40 m, 50 m, 60 m, 70 m, 80 m. Każde dwa kolejne boki parceli są ponadto prostokątne. Narysuj kształt parceli w skali 1:2000 (1/2 cm odpowiada 10 m). Oblicz pole i obwód parceli. (W przypadku większej liczby rozwiązań – podaj trzy różne).

Zadanie 4

Sen miałem dziwny. A tak to było: W tłumie kosmitów na placu stałem. Dwieście ich oczu na mnie patrzyło, Ale zarysów ciał nie widziałem. Wtem usłyszałem – Hej Ziemianinie! Zadam ci teraz trudne pytanie. Musisz się spieszyć, bo gdy noc minie, Chcemy gotowe mieć rozwiązanie. Kilku z nas ma, jak ty, oczu parę. O siedmiu więcej ma ich dwie pary. A czworo oczu ponad twą miarę Mam ja, ma brat mój i ojciec stary. Połowę grupy już omówiłem. Reszta mych druhów ma oko jedno. Z jak liczną grupą tutaj przybyłem? Spróbuj obliczyć, nim gwiazdy zbledną.

Przewiń w górę